O Καθηγητής Νίκος Παναγιωτόπουλος προσκεκλημένος στο Συνέδριο

Ο Νίκος Παναγιωτόπουλος, προσκεκλημένος ομιλητής, είναι Καθηγητής Κοινωνιολογίας του Τμήματος Επικοινωνίας και Μ.Μ.Ε. του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών, επιστημονικός συνεργάτης ερευνητικών κέντρων και πανεπιστημίων της Ελλάδας και του εξωτερικού, Αντιπρόεδρος του Ιδρύματος Bourdieu (Ελβετία), μέλος συντακτικών επιτροπών διεθνών επιστημονικών περιοδικών και επιθεωρήσεων, και Διευθυντής της ετήσιας τρίγλωσσης επιθεώρησης κοινωνικών ερευνών Κοινωνικές Επιστήμες.

Στο παρελθόν, μεταξύ άλλων, έχει διατελέσει Πρόεδρος του Συλλόγου Ελλήνων Κοινωνιολόγων, Γενικός Διευθυντής στο Κέντρο Ερευνών για Θέματα Ισότητας της Γενικής Γραμματείας Ισότητας, Ειδικός Επιστήμονας στο Εργαστήριο Κοινωνιολογίας και Ανθρωπολογίας του Πανεπιστημίου της Franche-Comté, διεθνής ανταποκριτής της Ευρωπαϊκής Επιθεώρησης του Βιβλίου LIBER, η οποία εκδόθηκε υπό την αιγίδα του Collège de France, ερευνητής στο Εθνικό Κέντρο Κοινωνικών Ερευνών, στο Ελληνικό Κέντρο Εγκληματολογίας του Παντείου Πανεπιστημίου και συνεργάτης ερευνητής στο Κέντρο Ερευνών των Κοινωνικών Επιστημών (CRESS) του Πανεπιστημίου Ανθρωπιστικών Επιστημών του Στρασβούργου, στο Κέντρο Ευρωπαϊκής Κοινωνιολογίας του Collège de France και της École des Hautes Études en Sciences Sociales, το οποίο διηύθυνε ο Pierre Bourdieu, στο Κέντρο Ερεύνης της Ελληνικής Κοινωνίας της Ακαδημίας Αθηνών, στο Ερευνητικό Ινστιτούτο Εργασίας της ΓΣΕΕ και στο Ινστιτούτο Εργασίας Κύπρου. Επίσης, ως επισκέπτης καθηγητής έχει διδάξει στην École des Hautes Études en Sciences Sociales (όπου υπήρξε και Διευθυντής Σπουδών για ένα χρόνο), στο Πανεπιστήμιο St. Gallen (Ελβετία), στο Πανεπιστήμιο Κοινωνικών Επιστημών της Γενεύης και στο Τμήμα Κοινωνικών και Πολιτικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Κύπρου.

Τέλος, η ερευνητική του εμπειρία τόσο σε εθνικό όσο και σε διεθνές επίπεδο από το 1988 έως σήμερα ως συντονιστής/επιστημονικός υπεύθυνος, η διοργάνωση και ενεργός του συμμετοχή σε επιστημονικά συνέδρια, πολιτιστικές εκδηλώσεις καθώς κι ένα πλούσιο συγγραφικό έργο (άρθρα κι εργασίες στην Ελλάδα και το εξωτερικό, συγγραφή κι επιμέλεια βιβλίων και μελετών κ.α.) συνθέτουν την επιστημονική κι επαγγελματική του σταδιοδρομία.