Προσκεκλήμενη στο Συνέδριο η Καθηγήτρια Κογκίδου Δήμητρα

Ημέρα της γυναίκας αύριο Κυριακή 8 Μαρτίου, ένα θέμα που η Δήμητρα Κογκίδου, προσκεκλημένη ομιλήτρια στο συνέδριο, έχει ασχοληθεί συστηματικά.Η Δήμητρα Κογκίδου είναι Καθηγήτρια της Ψυχολογίας στο Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης (ΠΤΔΕ) του Αριστοτέλειου Πανεπιστήμιου Θεσσαλονίκης (ΑΠΘ).Τα ενδιαφέροντά της επικεντρώνονται σε θέματα: φτώχειας και κοινωνικού αποκλεισμού, οικογενειών και πολιτικών για τις οικογένειες (με έμφαση στις μονογονεϊκές και ομογονεϊκές οικογένειες), καθώς και στις σπουδές φύλου (με έμφαση σε θέματα αντισεξιστικής εκπαίδευσης, ταυτοτήτων φύλου και διακρίσεων, έμφυλης βίας, ομοφοβίας/τρανσφοβίας στην εκπαίδευση και έμφυλου διαχωρισμού των παιχνιδιών).Είχε διοικητικές θέσεις στην Παιδαγωγική Σχολή και στο ΑΠΘ, όπως, Κοσμητόρισσα της Παιδαγωγικής Σχολής στο ΑΠΘ, Διευθύντρια του Μεταπτυχιακού Προγράμματος Σπουδών στο ΠΤΔΕ, μέλος της Επιτροπής Κοινωνικής Πολιτικής και Υγείας και της Επιτροπής Φύλου και Ισότητας του ΑΠΘ, πρόεδρος της Συνόδου των Προέδρων και Κοσμητόρων των Παιδαγωγικών Τμημάτων στην Ελλάδα κ.ά.Σήμερα είναι πρόεδρος της Επιτροπής Ισότητας των Φύλων στο ΑΠΘ.