Ο Καθηγητής Μάριος Βρυωνίδης προσκεκλημένος στο Συνέδριο

Μάριος Βρυωνίδης (BA Athens, MA Essex and PhD London)

Ο Μάριος Βρυωνίδης, προσκεκλημένος ομιλητής, είναι Καθηγητής Κοινωνιολογίας, Κοινωνιολογίας της Εκπαίδευσης και Μεθοδολογίας Έρευνας και Κοσμήτορας της Σχολής Επιστημών της Αγωγής, Ανθρωπιστικών και Κοινωνικών Επιστημών του Ευρωπαϊκού Πανεπιστήμιου Κύπρου. Είναι διδάκτωρ του Institute of Education του Πανεπιστημίου του Λονδίνου (2003) όπου δίδαξε ως επισκέπτης καθηγητής από το 2004 μέχρι το 2009. Έχει διδάξει στα Πανεπιστήμια Anglia Polytechnic University (2001-2003) και Αιγαίου (2004-2007).

Ήταν ο Εθνικός Συντονιστής της Κύπρου στην Ευρωπαϊκή Κοινωνική Έρευνα (European Social Survey) 2007-2012 και 2017-2019. Εκπροσωπεί την Κύπρο στη Θεματική Επιτροπή για τις Κοινωνικές Αλλαγές του προγράμματος Ορίζοντας 2020 της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Είναι πρόεδρος του Research Committee on Sociology of Education τουInternational Sociological Association (2018-2022).

Τα ερευνητικά του ενδιαφέροντα εστιάζονται στη σύγχρονη κοινωνιολογική θεωρία με εφαρμογές στην εκπαίδευση, στις ποιοτικές και ποσοτικές μεθόδους έρευνας, στις θεωρίες του πολιτισμικού και κοινωνικού κεφαλαίου και στις κοινωνιολογικές διαστάσεις των Νέων Μορφών Εκπαίδευσης.

Στη φωτό με τον Μάριο βρυωνίδη, από το 3ο Πανελλήνιο Συνέδριο Κοινωνιολογίας της Εκπαίδευσης στο Ευρωπαϊκό Πανεπιστήμιο Κύπρου, Απρ 2018, Λευκωσία