Ο καθηγητής Γιώργος Πλειός προσκεκλημένος ομιλητής του Συνεδρίου

Γιώργος Πλειός, Πρόεδρος της Ελληνικής Κοινωνιολογικής Εταιρείας

Ο Γιώργος Πλειός, Πρόεδρος της Ελληνικής Κοινωνιολογικής Εταιρείας είναι προσκεκλημένος ομιλητής του Συνεδρίου. Ο Γιώργος Πλειός είναι Καθηγητής και Διευθυντής του Εργαστηρίου Κοινωνικής Έρευνας στα ΜΜΕ του Τμήματος Επικοινωνίας και ΜΜΕ του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών. Έχει σπουδάσει Κοινωνιολογία, με μεταπτυχιακές σπουδές (ΜΑ και PhD) στην Κοινωνιολογία του πολιτισμού και των ΜΜΕ. Κατά το παρελθόν εργάστηκε στα Πανεπιστήμια Κρήτης και Ιωαννίνων. Έχει διδάξει ως επισκέπτης καθηγητής Στο Πανεπιστήμιο της Κωνσταντινούπολης KadirHas (2019), στη Σχολή Δημοσιογραφίας του Πανεπιστημίου Fudan της Σαγκάης στην Κίνα (2018), στο Ινστιτούτο Δημοσιογραφίας του Πανεπιστημίου του Κιέβου “TarasShevchenko” (2014), στο Τμήμα Δημοσιογραφίας του Πανεπιστημίου Frederick (2012) και στο Τμήμα Ευρωπαϊκών Σπουδών του Πανεπιστημίου Σόφιας “StKlimentOhridski” (2011), ενώ έχει δώσει διαλέξεις σε πανεπιστήμια της Μαλαισίας (2019), της Πορτογαλίας (2013), της Ουγγαρίας (2013, 2016, 2017, 2019) της Κύπρου (2016), καθώς και διάφορα πανεπιστήμια της Ελλάδας. Μόνος ή σε συνεργασία με άλλους έχει δημοσιεύσει 7 βιβλία, 22 κεφάλαια σε συλλογικούς τόμους στην Ελλάδα και στο εξωτερικό, πάνω από 45 άρθρα σε ελληνικά και διεθνή επιστημονικά περιοδικά, ενώ έχει παρουσιάσει 60 και πλέον εργασίες σε επιστημονικά συνέδρια στην Ελλάδα και διεθνώς.